Съвети за пране на пердета и завеси
Изчистихме с прахосмукачката, лъснахме пода, събрахме праха, забърсахме прозорците и подредихме. А обърнахме ли внимание на пердетата и завесите? Често тази малка част от интериора бива забравена в ежеседмичното почистване. А колко често всъщност трябва да се перат пердетата и завесите и как е правилно да го направим, ще опишем по-долу в нашите съвети.
Поддържането на дома чист включва и регулярно пране на пердетата и завесите, колкото и сложна задача да изглежда. Прането им се налага не само заради добрия външен вид на плата, но и заради количеството прах, което той поема при проветряване на помещението. Затова е необходимо да сме запознати с правилните начини за пране и поддържане на материите.
Важни стъпки преди пране
За да предотвратим намачкване на плата и образуване на гънки, трябва да свалим пердетата точно преди пране. След това е необходимо внимателно да отстраним всички пластмасови и метални части, които биха могли да повредят материята или пък пералната машина. В случай, че пердето има метални халки или куки, които нямат възможност за сваляне, то можем да пуснем плата заедно с тях, ако това, разбира се, е позволено според указанията за правилно пране на продукта. Ако това е така, е важно да сложим пердето с металните му части в специална торбичка за пране или просто калъфка за възглавница. По този начин ще предпазим материята от скъсване и пералната си машина от повреждане. Торбичка или калъфка също можем да използваме с по-деликатни тъкани като дантела или ажур. А за да премахнем повърхностния слой прах от пердетата преди пране, можем да ги изтупаме по добрия стар метод през отворения прозорец.
Перилен препарат, градуси и програма за пране
В пералнята или на ръка? Най-правилният отговор ще открием от производителя на пердетата или завесите. Повечето пердета се перат в пералня и нямат особено сложни препоръки при пране. Важно е да пералнята да бъде напълнена максимум до половината, за да може плата да се движи свободно.
При каква температура да изперем пердетата?
Придържането към ниски температури е най-добро. Повечето производители препоръчват използването на програма на 30 градуса. Но някои по-тежки завеси могат да се перат и при температура до 40 градуса.
Коя програма да използваме?
Пердетата могат да се перат на програма за деликатни тъкани или вълна. Скоростта на центрофугата е препоръчително да бъде от 400 до 600 оборота в зависимост от материята. Кратките програми са достатъчни, тъй като пердетата събират само повърхностен прах. Изплакването с повече вода също е препоръчително при прането, ако пералнята има тази функция.
Какъв препарат да използваме?
Можем да перем с деликатен препарат или специален такъв за пердета. Течният препарат също е позволен, като при белите пердета можем да използваме също белина или други препарати за избелване.
Колко често да перем пердетата?
Най-добре е да перем пердетата два пъти годишно. Така ще премахнем праха и възможните петна. В кухнята обаче можем да перем пердетата по-често, тъй като съдържат миризми и поемат мазни пари.
Сушене на завеси
Как да изсушим завесите без да се намачкат?
Използването на сушилня не е препоръчително за завеси. Затова най-добре е да оставим плата да изсъхне на въздух веднага след пране. Можем да закачим завесите на корниза и да ги изтеглим до пълно затваряне на прозорците. По този начин те няма да се намачкат и ще се изправят от собствената си тежест. За да предотвратим изтичане на вода, можем да поставим хавлиени кърпи под тях, които ще абсорбират влагата. Но преди да ги закачим е важно да ги оставим да се отцедят. Това може да стане на простора като внимаваме да не създадем гънки.
Нужно ли е да гладим завесите?
Повечето завеси се изправят сами, докато изсъхнат. Ако указанието за пране обаче го позволява, завесите могат да бъдат и изгладени. При гладенето най-добри резултати се постигат, когато материята е леко влажна. Информация за температурата при гладене можем да видим в указанията, като по-ниските температури са препоръчителни при памук и лен.
Още вдъхновение: